Stal jest bardzo popularnym tworzywem. Wykorzystujemy ją do produkcji samochodów, budowy elementów konstrukcyjnych, a nie rzadko także jako części naszych ogrodzeń czy garaży. Niestety stal ma jedną ogromną wadę. Mimo tego, że jest to raczej solidny materiał, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony może ulec działaniu korozji.

Niechciane zjawisko

Korozja jest związana ze zjawiskiem utlenienia. Prawdopodobieństwo pojawienia się korozji wzrasta w miejscach szczególnie wilgotnych, choć nie tylko. W początkowej fazie rdza zazwyczaj nie wygląda strasznie, jeśli jednak zlekceważymy ją, później może być za późno na odratowanie metalowego elementu. Niestety jeśli dana rzecz raz zardzewieje, korozja może powracać. Działa to podobnie do infekcji wirusowej.

Proste i skuteczne

Zabezpieczenia antykorozyjne stali nie są zbyt skomplikowane. Na początku trzeba jedynie… pomalować dany element. Oczywiście nie wystarczy do tego normalna farba, konieczne są specjalne produkty przeznaczone dokładnie do tego celu. Najczęściej wybiera się farby antykorozyjne, ale nie są one jedyną możliwością. Niektórzy decydują się na dużo skuteczniejsze cynkowanie.

Na czym to polega?

Cynkowanie to proces polegający na zabezpieczeniu stali specjalną, bardzo wytrzymała powłoką. Odbywa się on w bardzo wysokiej temperaturze. Zazwyczaj dany element zanurza się w specjalnej kąpieli na kilka minut, następnie stal należy wystudzić. Wtedy powłoka cynku staje się twarda i zaczyna spełniać swoją funkcję ochronną. Od tego momentu, nawet jeśli pojawi się rdza obejmie ona tylko cynk, pozostawiając stal nietkniętą.

Z uprzednim przygotowaniem

Bardzo ważne jest to, żeby przygotować powierzchnię do zabezpieczenia. Jeśli o to nie zadbamy, nawet najlepsze formy bezpieczeństwa nie spełnią swojej roli. Na początku musimy przygotować stal. Jeśli już pojawiło się na niej coś niepokojącego, powinniśmy najpierw zadbać o to, by zniknęło. W momencie gdy korozja jest niewielka, wystarczy zetrzeć ją delikatnie papierem ściernym. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się szlifierka kątowa. Kolejny etap to odtłuszczenie elementu. Dopiero po tym wszystkim możemy zabrać się do właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego stali.

Rate this post