Elewacja domu. Jak wybrać materiał?

Wybór elewacji ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentował się nasz dom. Jaki rodzaj elewacji wybrać?

Piękny dom to nie tylko wnętrza. O jego urodzie świadczy także to, jak prezentuje się z zewnątrz. A to najlepszy powód, by na etapie projektowania lub remontowania domu zadbać o jego elewację. Tym bardziej, że możliwości jej wykończenia jest naprawdę wiele. Wśród nich na pewno więc uda się znaleźć rozwiązanie, które dopasuje się do okolicy domu i pokreśli jego bryłę. Na potwierdzenie tych słów przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych sposób wykończenia elewacji domu.

Tynk i styropian

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj elewacji domu. Styropian pełniący funkcję izolatora termicznego i tynk, który chroni go przed czynnikami pogodowymi oraz decyduje o wyglądzie domu to rozwiązanie stosunkowo tanie, proste w wykonaniu i uniwersalne. Warto się na nie zdecydować tym bardziej, że listwy elewacyjne oraz dekoracyjne profile elewacyjne pomogą nadać domowi nowy charakter lub podkreślić jego atuty niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczny, wiekowy budynek, czy też nowoczesną bryłę.

Elewacja drewniana

To jeden z najstarszych typów elewacji. Mimo upływu lat, popularność tego rozwiązania nadal nie słabnie. Nie powinno to jednak dziwić, bo elewacje drewniane są w pełni naturalne, bezpieczne dla środowiska i doskonale się prezentują. Co ważne, tego typu elewacja równie dobrze sprawdzi się na nowoczesnych budynkach, co w wiekowych, stylowych domach. O ile tylko będzie wykonana z odpowiedniego gatunku drewna i zostanie właściwie zabezpieczona, bez problemu przetrwa wiele lat nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Cegła klinkierowe

Cegła jako materiał do wykańczania elewacji jest wykorzystywana od wielu wieków. Podobnie jak w przypadku drewna, nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach jej popularność miałaby się zmniejszyć. Tym bardziej, że dostępna dziś cegła klinkierowa świetnie radzi sobie nawet najtrudniejszych warunkach, doskonale zabezpieczając konstrukcję domu przed wiatrem, opadami czy ekstremalnymi temperaturami. Nie bez znaczenia jest też jej atrakcyjny wygląd i różnorodność dostępnych wersji, wśród których są zarówno te przeznaczone do nowoczesnych budynków, jak i cegły stworzone z myślą o elewacji starszych obiektów.

Okładzina kamienna

Jeszcze do niedawna tego typu elewacje zdobiły właściwie tylko fasady budynków użyteczności publicznej, takich jak sądy czy urzędy. Ostatnimi laty jednak okładziny kamienne stały się także dostępne dla większości prywatnych inwestorów, dzięki czemu coraz częściej spotkać je można w zwykłych, jednorodzinnych domach. Okładziny mają wiele zalet – świetnie się prezentują, łatwo utrzymać je w czystości i są wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wilgoci oraz niskich czy wysokich temperatur.

Imitacja naturalnych materiałów

Najważniejszą wadą materiałów takich jak drewno, cegła czy kamień jest ich wysoka cena. Inwestorzy, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na wykonaną z nich elewację, do wyboru mają także ich imitacje. Są od nich znacznie tańsze, jednak warto pamiętać, że odbiegają pod względem wyglądu i trwałości.