Aby wykończyć dach przyda się wiele akcesoriów, gwarantujących trwałość i bezpieczeństwo. Czego potrzebujesz oprócz dachówek? Jakie prace należy podjąć krok po kroku, by szybko i sprawnie uporać się z pracami budowlanymi?

Jakie decyzje musisz podjąć w sprawie dachu

Dekarze w pierwszej kolejności – zanim przystąpią do prac wykończeniowych i układania pokrycia – powinni sprawdzić stan więźby dachowej i wykonać izolację przeciwwilgociową. Jednak to od Ciebie będzie zależeć wybór pokrycia dachowego, materiały do wykończenia poddasza (płyty, deski, tynk), rodzaj termoizolacji czy izolacji przeciwwilgociowej (papa podkładowa lub membrana dachowa).

Akcesoria potrzebne do wykończenia dachu

Kolejność prac dekarskich

Na starcie dekarze muszą sprawdzić geometrię więźby dachowej. Ocenić, czy zachowane są odpowiednie piony, poziomy i skosy. Następnie ocenią izolację dachu i przygotują się do układania pokrycia. Dalej wykonają montaż obróbek blacharskich, okien dachowych, pokrycia dachowego i elementów dodatkowych tj. piorunochrony, stopnie kominiarskie czy stopery śnieżne.

Akcesoria potrzebne do wykończenia dachu

Nieważne jak skomplikowany będzie dach Twojego domu, poza dachówkami będzie wymagał zastosowania wielu akcesoriów, które standardowo dzieli się na kilka grup: akcesoria do wykończenia krawędzi połaci, wspomagające wentylację połaci, służące do wykończenia wentylacji pomieszczeń oraz akcesoria potrzebne do przeprowadzenia przewodów przez dach.

Akcesoria do wykończenia krawędzi połaci

W zależności od tego jaki kształt ma Twój dach ilość potrzebnych akcesoriów będzie mniejsza lub większa. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów potrzebnych do jego wykonania. Potrzebujesz więc dachówek skrajnych (prawej i lewej), które stosuje się do wykończenia boków dachu; gąsiora podstawowego służącego do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci; łącznika kalenic, czyli tzw. gąsiora i dachówki pulpitowej przeznaczonej do wykończenia górnej krawędzi dachu.

Akcesoria do wykończenia krawędzi połaci

Akcesoria do wentylacji połaci

Jeśli dach Twojego domu jest duży i ma skomplikowane połacie wentylacja okapu i kalenicy może nie być wystarczająca. Dlatego niezbędny będzie montaż elementów usprawniających przepływ powietrza. Należą do nich dachówki wentylacyjne i wróblówka.

Akcesoria do wykończenia wentylacji pomieszczeń

To przede wszystkim kominek odpowietrzający i kominek wentylacyjny. Ten pierwszy umożliwia wyrównanie ciśnienia w rurach i usuwanie gazów kanałowych. Powinien być montowany wysoko na dachu. Ten drugi wykorzystywany jest jako zakończenie instalacji wentylacyjnej garażu, kuchni czy łazienki.

Akcesoria do przeprowadzenia przewodów przez dach

Dobrym pomysłem jest umieszczenie na dachu dachówek pozwalających na przeprowadzenie kabli przez pokrycie. Tym sposobem kabel jest dobrze chroniony, nie grozi mu uszkodzenie czy przerwanie. Do akcesoriów głównych należą tu przede wszystkim dachówka antenowa i solarna.

Pozostałe akcesoria

Potrzebne mogą się okazać również nożyce do cięcia blachy. O tym jakie nożyce do cięcia blachy kupić dowiesz się z poradnika. Ponadto niewykluczone, że będziesz potrzebował dachówek świetlikowych i dwufalowych, taśmy kalenicowej czy ławy kominiarskiej.